rane Petrić, također Francesco Patrizi, Petriš i Petrišević, Franciscus Patricius, filozof i polihistor; rođen 25. IV1529. u Cresu, umro 7. II 1597. u Rimu. Kao desetogodišnji dječak sudjeluje sa stricem Ivanom Jurjem, zapovjednikom galije, u ratu protiv Turaka u našim i grč. vodama. U početku samouk, poslije se školuje u Mlecima (na trgovačkoj školi), u Ingolstadtu, pod pokroviteljstvom rođaka M. Vlačića, zatim studira u Padovi, prvo medicinu pa filozofiju. 
Filozof i polihistor

rođen u Cresu
1529

English

Luta po Italiji (Ancona, Rim, Bologna, Ferrara, Venecija). Provodi sedam godina na otoku Cipru (kao upravitelj imanja). Vrativši se boravi u Veneciji, Padovi, Genovi, Barceloni, baveći se neuspješno trgovinom, novčanim posudbama i izdavanjem knjiga. Petnaest godina provodi u Ferrari predajući Platonovu filozofiju na sveučilištu. Postaje član mnogih tal. akademija. God. 1592. na poziv pape Klementa VIII polazi u Rim, da preuzme katedru Platonske filozofije; tu nakon pet godina napornog rada umire, a pokopan je u crkvi sv. Onofrija, u grobnici Torquata Tassa, s kojim je polemizirao oko estetskih stavova. - Po obiteljskoj legendi Petrići su se bili doselili iz Bosne, bježeći pred Turcima. Mlet. vlast 1563. naziva Petrice Hrvatima, a sam je F. Petrić za studija u Padovi bio dva puta vijećnik studenata iz Dalmacije. Pred samu smrt zatražio je da ga prime za pravog člana-bratima Zbora sv. Jeronima u Rimu, pri čemu je morao dokazati da je podrijetlom iz ilirskih krajeva i da poznaje hrvatski jezik.

Šezdesetak Petrićevih djela, što objavljenih što u rukopisu, govore o golemoj raznovrsnosti i zahvaćaju područje filozofije, književnosti, povijesti, teorije glazbe, vojništva, matematike, zvjezdoznanstva, meteorologije, oceanografije i medicine. Pisao je na latinskom i talijanskom te prevodio s grčkog na latinski (Prokla, Filopona, apokrifne tekstove Zoroastra i Hermesa Trismegista). Izdavao je djela drugih autora (G. C. Delminija, L. Contilea i B. Kotruljevića).

Najznačajniji kao filozof, naš najveći renesansni mislilac, Petrić se razvijao u atmosferi progona i oporbe, koju jasno otkriva sudbina njegovog cijelog roda. Venecija je nepokornim Petrićima naprtila grijeh hereze. Ujak filozofov, optužen kao luteran, osuđen je na doživotnu robiju i napokon utopljen u moru. Otac njegov Stjepan, gradski sudac, osuđen je na izgon iz grada i do smrti ostaje u progonstvu "Identificirajući skolastičko peripatetičku filozofiju sa službenom filozofijom protureformatorskih inkvizitora, on se, s prkosom i revoltom okrenuo Platonovu učenju" (Š. Jurić). Time bi se mogao objasniti njegov žestoki antiaristotelizam. Njegov okvirni stav počiva na nauku neoplatonika, egipatske i kaldejske filozofije i Filona Aleksandrijskog. Njegovo glavno filoz. djelo Nova sveopća filozofija (Nova de universis philosophia; I izd. 1591) - kojem je pridodao i svoje prijevode Zoroastra, Hermesa Trismegista i egip. mistike - pojavljuje se i u drugom proširenom izdanju 1593, te nailazi na veoma oštru kritiku ortodoksnih teologa i crkv. krugova i dolazi na Index zabranjenih knjiga. Samog je pisca od progona zaštitilo prijateljstvo s papom KlementomVIII.

Dijelom po izvorištu,dijelom po predmetu njegova filozofija pokazuje dodirnice s djelom M. Ficina, G. Picca della Mirandole i Telesija, ali se odlikuje samo svojnim monizmom,panteizmom,anpsihizmom i pankalizmom. Kao jedan od najizvornijih i najslobodoumnijih filozofa svojeg doba Petrić je korjenit neoplatonik, sljedbenik i Platona i Plotina. Njegova Nova sveopća filozofija kao cjelovit metafizički sustav dijeli se na četiri dijela posvećena različitim područjima: panaugia(o svesvjetlosti ili prasvjetlosti), panarchia (o svepočelu ili prapočelu), pampsychia (o praduši ili sveduši) i pancosmia (o svesvijetu). Nastojeći uskladiti neoplatonistički i kršćanski nauk ističe suprotnost aristotelizma i kršćanstva. U svijetu prirode Petrić. utemeljuje četiri načela: prostor, svjetlost, toplina i fluid. Polazeći od prirodo-znanstvenih teorija i otkrića svojeg doba dokazuje beskrajnost svemira i sklad cjelokupnog svjetskog ustrojstva. Sama njegova metafizika svjetlosti najdosljedniji je renesansni svjetlosni sustav, u kojem je priroda najbolje božanstvo. Svojim temeljnim postavkama Petrić obnavlja staru helensku filozofiju, potresa zgradu skolastike i zagovara novi odnos čovjeka prema prirodi.

Izabrana djela (Selected Works)

Bibliografija

Izvor:

  • Opća Enciklopedija Jugoslavenkog Leksikografskog Zavoda.  
  • Fotografije - http://www.hrt.hr/arhiv/ndd/02veljaca/0206%20Petric.html

Vidi takoder:  

  • Francesco Patrizi da Cherso - http://www.ecu.edu/medieval/fphp.htm

Main Menu


The page compliments of Marisa Ciceran and Guido Villa

Created: Sunday, May 27, 2001, Updated Friday, September 30, 2022
Copyright © 1998 IstriaNet.org, USA