U BARBANU ODRŽANA 28. TRKA NA PRSTENAC

Ponosni smo ča je naša starija od sinjske

19.8.2003.

Bučno je, veselo i prenapučeno bilo ovog vikenda u Barbanu, gdje se trčala 28. Trka na prstenac, starija »sestra« sinjske Alke. Da ne bude zabune, dotična redna brojka odnosi se na novo, obnovljeno doba trke, koja se, ako je vjerovati starim spisima, trčala još i 1696. godine kada je stanoviti Otavio Kveles postao legendom skupivši do tada najviše punti. Iz tko zna kojih razloga, barbanski su trkači s vremenom nestali s trkališta, sve dok 1976. godine pokojni povjesničar Danilo Klen i skupina mladih entuzijasta nisu obnovili staru vitešku tradiciju. Pravila se nisu mijenjala, pa i danas važi da se staza, 150 metara duga mora pretrčati za 12 sekundi. Konjanik kopljem gađa prstenac i u tri trke pokušava skupiti punte – tri za sridu, dva za gornji dio, jedan za donji i po pola za pogodak sa svake strane. Prije no što trka krene, svi sudionici prodefiliraju pred publikom i časnim sudom, a prošlogodišnji pobjednik moli predsjednika istog dopuštenje da trku otpočne. Svaki konjanik na prstenac kreće uz zvuke roženica, a svoj pogodak, prije no što baci koplje svom kopljaniku, mora pokazati sucima.

 – Ponosni smo ča je naša starija od sinjske, ma te dve trki imaju dva različita smisla. Naša je pučka fešta, a ono je ipak simbol oslobađanja od Turaka, objašnjavao nam je u predahu između druge i treće trke ove godine najstariji sudionik, 47-godišnji Mario Kožljan.

– Njihov prstenac ima tri polja plus sredinu, a naš prstenac ima pet polja. Oni nimaju pol punta, mi imamo. I to je to, naveo je Mario osnovne razlike. Njegova obitelj cijela je »do grla« u trci. Pokojni otac trčao je prvu obnovljenu trku. Mario je trčao na drugoj i do sad dva put bio slavodobitnik. Po dvije pobjede imaju i braća Bruno, također jedan od ovogodišnjih sudionika i Aldo, koji je zamijenio oca na počasnom mjestu podizača prstenca. Od tih sedamdesetih na ovamo puno se toga promijenilo, tvrdi nam Mario, ali na bolje.

– Počeli smo konjima ki su bili od njive, ki su delali. Tekli smo na tri, četiri konja, svi konjanici. Mislim da nas je bilo četrnaest. Danas imamo svaki svog konja, ima nas dvadesetčetiri, a šesnaest sudjeluje. Sako leto je sve bolje, ma svih nas muči isto – šoldi, objašnjava Mario dalje popravljajući staru barbansku nošnju koju mora imati svaki konjanik. Sredina je kolovoza, a sunce upeklo kao da mu je to zadnji put. Na uzavreloj temperaturi od kojih 35 stupnjeva trkači na prstenac moraju stoički podnosti košulju dugih rukava, kožni prsluk i duge tople vunene hlače.

Ne radi novca, već radi gušta

– Ha, nikad ne bi rekli da imam najlonke na sebi, smije se Mario, kojeg su godine trčanja »u pećnici« naučile da koža treba zaštitu.

Trku na prstenac u pravilu trči samo rođeni Barbanac. U statutu, međutim, stoji, da još najviše četiri konjanika mogu biti iz drugih općina. Ove je godine tako, pobjedu u Trci na viticu, što se u subotu trči kao vrsta generalne probe, odnio 21-godišnji Petar Benčić iz Žminja. Mladi konjanik nipošto se ne može smatrati »pridošlicom«, jer su svi trkači već godinama dobri prijatelji.

– Treba znati dobro jahat, bavit se konjima. To je tradicija, to je nešto posebno. Nije stvar u novcu, svi mi jašemo iz gušta. A tu je i prijateljstvo – tijekom godine slabo se viđamo, ali onda, u kolovozu, svi smo na kupu, reći će 30-godišnji Maksimilijan Rojnić, višestruki slavodobitnik i prošlogodišnji pobjednik trke.

– Stvar je u gađanju, stvar je i u vještini, ali najviše u mirnoći. Svaki se čovjek mora koncentrirati na svoj način. Važno je i savladati konja uz stazu. Treba ga i priviknuti, jer se konj plaši ljudi, buke, svega što vidi, objašnjava Maksimilijan osnove vještine, potvrđujući da je sve stvar prakse. Ove godine općina je uvela tzv. trke za turiste koje su se održavale svake srijede. To je konjanicima dobro došlo kao vrsta treninga, kako fizičkog, tako i psihičkog. Mnogi mladi momci naučili su se opustiti pred publikom.

– Želim ostaviti dobar dojam, priznaje nam tako Andrej Kancelar, najmlađi sudionik koji je jedva dočekao 18. da može otrčati svoju prvu trku. Većina nas, u Barbanu, još kao klinci visimo na konjima. Čast je biti Barbanac i nastupat u Trci na prstenac, odlučno će Andrej.

Entuzijazam barbanskih konjanika svake godine bilježi i sve veću podršku publike. Ove se godine oko trkališta na kraju Barbana okupilo par tisuća znatiželjnika, između ostalog i veći broj stranih turista koje ni visoka temperatura nije spriječila da uživaju u staroj vještini. Upornost se isplatila, jer ovogodišnja Trka na prstenac zaslužila je da, baš kao i ona koju je svojevremeno trčao Kveles, bude zabilježan za buduće generacije. Ove se nedjelje, naime, možda prvi put u povijesti Trke, za pobjedu »natrčavalo« čak tri puta, jer su nakon tri »normalne« trke četiri konjanika imala po četiri punta. Nakon tri sata neizvjesnog i uzbudljivog natjecanja u kojem su pale i dvije »sride«, Barban je dobio novog slavodobitnika – 21-godišnjeg Silvia Učkara. S njim se do posljednjeg trenutka sjajno borio i Goran Špada, pogodivši u trećem natrčavanju »tek« pola punta manje. Nagradu za najbolji stil i najviteškije držanje odnio je Guido Babić, tzv. »profesor«, a inače profesionalni preponaš. Iduće godine, saznajemo, postoji šansa da Barban dobije i prvu trkačicu – mogla bi to biti Marija Berković, 17-godišnja preponašica i trener jahanja.

Vedrana SIMIČEVIĆ
Snimio Vedran KARUZA

© Novi List


Main Menu


Created: Tuesday, August 19, 2003; Last updated: Friday, December 02, 2022
Copyright © 1998 IstriaNet.org, USA