Italiano

Kastav, grad utvrden srednjovjekovnim gradskim bedemom s devet obrambenih kula, sazdan je na grebenu kra[kog brijega (365 m nad morem). Na1azi seu neposrednoj blizini Opatije (6 km) i Rijeke (10 km), tek dvadesetak kilometara od Rupe, hrvatsko-slovenskoga graničnog prijelaza.

geografska karta

Burna je povijest Kastva. Arheološki pronalasci potvrđuju prisustnost ilirskog plemena Japoda već u XI. st. pr. Kr. na području današnjeg grada. Kastavštinom su I nakon njih vladali Rimljani, Ostrogoti, Grci, Langobardi, a u 7 .st. doseljavaju Hrvati da bi ovdje ostali do danas.

Tijekom srednjeg vijeka crkvena vlast u Kastavštini pripada pulskim biskupima, a od sredine 12. st. svjetovni gospodari Kastva su Devinski grofovi (iz Duina nedaleko od Trsta) koje zamjenjuju grofovi Walsee oko 1400. godine Tada je zapisan statut Zakon Grada Ka.stva od letta 1400, a od 1465. godine Kastav i Kastavština dolaze u posjed Habsburgovaca. Od 1630.  do 1773. godine Kastavština je u vlasništvu isusovaca. Nakon ukidanja isusovačkog reda Kastav i Kastavština su u posjedu austrijske Dvorske komore. Vlasnici Kastva izmjenjuju se sve do 1848. godine kada je proglašena opća sloboda zemljišta i ukinuta gospoštija.

Devetnaesto stoljeće vrijeme je narodnog preporoda i osnivanja nizahrvatski kulturnih insstitucija koje njeguju hrvatski jezik i nacionalni identitet. Tada je utemeljen amaterski kulturno'umjetnički rad po kojem je Kastavština poznata i danas.

Kastav i Kastavština nakon Prvog svjetskog rata doživljavju sudmini područja razdijeljenog između Kraljevine Italije i Kraljevine Jugoslavije. Nakon 1945 godine ponovo su sjedinjeni s rvatskom u okviru Jugoslavije a od 1991. godine bili u sastavu su suverene i samostalne. Republike Hrvatske koja je 1997. godine vratila Kastvu status grada.

Povjesni spomenici

1. Staru crkvu Sv. Jelene Križarice svojim dolaskom u 7. st. zatekli su već Hrvati. Tijekom vremena ova jednobrodna crkva nadograđivana je, a u 17. je st. barokizirana i proširena s dva broda. Sveta Jelena štuje se i kao zaštitnica grada Kastva.

2. Kula Žudika )tal. giudicare - suditi), jedna od šest sačuvanih kula gradskog bedema, u srednjem vijeku bila je mjesto izvršavanja presuda donesenih u gradskom sudu.

3. Svoj trag ostavljaju i isusovci, u čijem je vlasništvu Kastav od 1630. do 1773. godine, gradeći velebnu crkvu Marijinog Uznesenja, Crekvinu, koja nikada nije bila dovršena.

4. Na središnjem gradskom trgu - Lovini - nalazi se Kaštel, građefina sazdana vjerojatno u 14. ili početkom 15. stoljeća U Kaštelu su živjeli kapitani koji su u ime feudalnih gospodara upravljali Kastvom. Godine 1770. osnovana je u Kastvu prva javna pučka škola, a velikim dijelom nastava se odvijala upravo u zgradi Kaštela. U kasnogotičkoj dvorskoj crkvici Sv. Trojice, koja se također nalazi na Lokvini, pronađeni su najstariji glagoljski grafiti na produčju Kastavštine, nastali sredinom 15. stoljeća. 

5. Godine 1571. pred gradom je sagrađena loža, tada jedina zgrada izvan gradskih zidina. Najveća je i najočuvanija takva građevina na produčju Kvarnera. U njoj se vijećalo, rapravljalo, sudilo, ali i zabavljalo, a i danas služi za održavanje svečanih sjednica kastavskoga Gradskog vijeća.

6. Gradska vrata uređena su 1731. godine, a iznad portala nalazi se isusovalki grb iz 1769. godine.

7. Bogati i originalni etnološki eksponati izloženi su u Muzejekoj zbirci Kastavštine koja se nalazi u blizini gradskih vrata.

 

Kastav svojim gostima pruža i raznolike oblike rekreacije. Od Kastva prema sjeveru proteže se šuma Lužina, pravi ekološki raj, kroz koju prolazi Europski pješački put E-6, a slijedi tragove starog antičkog Jantarskog puta, povezujući obale Baltičkog (grad Flensburg) i Jadranskog mora.  

Kalendar najvažnijih godišnijih priredaba

8. Siječanj, Veljača (Ožujak) - Pust - U Kastavštini se još uvijek njeguju stari karnevalski običaji. Karneval počinje 17. siječnja na dan Sv. Antona, a završana na Pepelnicu. 
9. Srpanj, Kolovoz - Kastafsko kulturno leto - Međunarodni festival kulture s izložbenim, dramskim i glazbenim programima što se održavaju na otvorenoj pozornici na glavnom gradskom trgu Lokvini. Odabrani glazbeni programi izvode se i u crkvi Sv. Jelene Križarice.
10. Listopad - Bela nedeja i Beli pundejak - sajam mladog vina Prva nedjelja i ponedjeljak u listopadu dani su slavljenja i kušanja mlade "belice", autohtonog vina Kastavštine.

Izvor:

  • Turistička Zajednica Grada Kastva, Fotografie: IRS Art


Main Menu


This page compliments of Marisa Ciceran and Franko Pavicevac

Created: Monday, February 05, 2001; Last updated: Saturday, August 13, 2022
Copyright © 1998 IstriaNet.org, USA