Birma v Lanišću leta 1947

Tomaž Simčić

Italian | English (Summary)

UDK 261.7:265.2(497.1 Lanišće)"1947"

Znanstveni licej "France Prešeren", IT-34128 Trst,
Vrdelska 13/1 - str. di Guardiella 13/1

Izvleček

Razprava obravnava birmo v Istri avgusta leta 1947, njen potek s tragičnim zaključkom v Lanišću ter sledeči proces v Pazinu. Na podlagi obstoječe literature, časopisnega gradiva ter posameznih arhivskih dokumentov avtor umešča dogodke v okvir tedanjega napetega jugoslovanskega notranjega in mednarodnega položaja ter dokazuje, da izgredi niso nastali le kot izraz spontanega ljudskega gibanja, marveč so bili predvsem posledica načrtne akcije za ošibitev opozicijske drže med istrsko duhovščino. 


Birma v v Istri leta 1947 zavzema pomembno mesto v povojni zgodovini tržaško-koprske škofije ter v razvoju odnosov med katoliško Cerkvijo in komunistično Jugoslavijo. Sveti sedež je poveril tržaškemu slovenskemu duhovniku Jakobu Ukmarju nalogo, da avgusta istega leta podeli zakrament sv. birme v slovenskih in hrvaških župnijah Istre, ki so bile pod jugoslovansko upravo. Birma se je začela 17. avgusta. Dne 19. avgusta so se začeli vrstiti neredi in nasilja, ki so se ob ravnodušnosti sil javnega reda stopnjevali vse do 24. avgusta, ko je v Lanišću skupina nasilnežev vdrla v župnišče in tam ubila hrvaškega duhovnika Mira Bulešića in težko ranila msgr. Jakoba Ukmarja. Župnik Štefan Cek se je skril in se tako rešil pred najhujšim. Na procesu, ki je potekal v Pazinu od 29. septembra do 2. oktobra 1947, je bila najstrožja kazen (šest let) dosojena župniku Štefanu Ceku; obsojeni so bili tudi župnikovi redarji in birmovalec msgr. Ukmar, nasilni napadalci pa na lažje zaporne kazni. Krvavi epilog birme v Lanišću je tudi preprečil msgr. Ukmarju, da bi s 15. septembrom, ko naj bi uradno začela veljati razmejitev, prevzel apostolsko administraturo za tisti del tržaško-koprske škofije, ki bi bil dodeljen Jugoslaviji.

Jasno je, da je bil proces v Pazinu političen in da je po stalinističnem zgledu potekal povsem mimo ustaljenih pravnih norm in jamstev. Akti s procesa so izginili neznano kam, tako da lahko o njegovem poteku le sklepamo iz izjav časnikarjev in nekaterih prič. Domnevne izjave Jakoba Ukmarja na procesu so bile po njegovi vrnitvi v Trst povod za spor s škofom Antoniom Santinom. Le-ta ga je namreč obtožil, da ni dovolj jasno preklical kritik na njegov račun, ki so mu jih pripisali časnikarji.

Razsodba pazinskega sodišča je bila le povzetek interpretacije dogodka s strani jugoslovanskih komunističnih oblasti. Po mnenju le-teh so nesrečo zakrivili sami duhovniki, in sicer Cek, ker naj bi bil nekdanjim borcem prepovedal prevzeti vlogo botrov, Bulešić pa, ker naj bi bil isto prepovedal prostovoljcem udarnih brigad, krivi pa naj bi bili tudi vaščani, ki naj bi bili napadli "državljane, ko so le-ti zahtevali pojasnila". Na podlagi arhivskega in spominskega gradiva je mogoče to interpretacijo v celoti ovreči, ugotoviti pa je možno tudi to, da Bulešića in Ceka nesreča ni prizadela po naključju. Med istrskimi duhovniki sta bila glede razmerja do komunistične ideologije in oblasti prav Bulešić in Cek, pa čeprav v narodnem pogledu vseskozi privrženca Jugoslavije, zagovornika trše in načelnejše linije.

Poskusi oblasti, da bi krivdo prevalila na ramena duhovščine, pa niso prepričali svetovne javnosti, ki je bila ogorčena. In dejansko je sam dogodek pa tudi sledeči proces jugoslovanski oblasti prej škodil kot koristil. Zato laniških in pazinskih dogodkov ni mogoče objasniti z geostrateškimi ali drugimi realnimi političnimi interesi, ampak v resnici skoraj izključno z ideološkimi razlogi.

Krvava birma v Istri ni bila osamljen incident, ampak del širše strategije, ki se je v takšni ali drugačni obliki udejanjala na vsem ozemlju SFR Jugoslavije. Doba največjega pritiska na Cerkev je bila sicer med letoma 1948 in 1953, medtem ko je bil čas takoj po vojni nekakšno prehodno obdobje. V Istri je trajalo to prehodno obdobje nekako od 31. julija 1945 do 24. avgusta 1947. V tem času je v zameno za podporo v prizadevanjih za ugodno razmejitev duhovščini uspelo doseči nekatere manjše ugodnosti, toda z vidika oblasti je bil cilj te popustljivosti predvsem namenjen mednarodni javnosti v vidiku sklepanja mirovne pogodbe in določanja državne meje, saj je bila podpora duhovščine v tem procesu izredno dragocena.

Uradno beograjsko stališče je večinoma zanikalo kakršnokoli uresničevanje represije nad verskimi skupnostmi ali jo je opravičevalo z medvojnim zadržanjem dela katoliške hierarhije in duhovščine. V resnici pa je zlasti v prvih povojnih letih v odnosih med Državo in Cerkvijo šlo za pravo zatiranje z izničenjem skoraj vseh oblik vidne navzočnosti Cerkve v družbenem življenju. Policijski ukrepi proti duhovnikom in katoliškim laikom so se vključevali v načrtno strategijo ustrahovanja političnih nasprotnikov, med katere je oblast v luči klasičnega marksizma-leninizma po sovjetskem zgledu prištevala v prvi vrsti prav katoliško Cerkev.

Z idološkimi dejavniki pa so se na ozemlju Istre tudi v povojnem času še prepletali nacionalni dejavniki. Le-ti so bili pravzaprav začetni povod za nerede med avgustovsko birmo. Toda ironija je bila v tem, da se je nasilje obrnilo proti domačim duhovnikom, ki se v Istri in na Primorskem niso kompromitirali s fašizmom in nacizmom, ampak so se tudi ves čas bojevali proti narodnemu zatiranju. Dogodki v Lanišću avgusta leta 1947 in naslednji mesec v Pazinu so zato pomenili hud udarec za celotno katoliško skupnost, morda pa še najbolj za tiste, ki so za ceno trdih pogajanj in mučnih kompromisov dosegli za krajevno Cerkev nekakšen modus vivendi in gojili upanje, da bi komunistična oblast v Jugoslaviji v razmerju do verskih skupnosti stopila na drugačno pot od tiste, ki jo je že več desetletij udejanjala vodilna sila komunističnega bloka, Sovjetska zveza.

Dogodki v Lanišću pa imajo danes za krščansko skupnost v teh krajih tudi svoj verski pomen. V luči nauka cerkvenih očetov, po katerem je "kri mučencev seme novih kristjanov" (Tertulijan), zavzemajo tako Bulešić, Ukmar in Cek pomembno mesto v zgodovini koprske škofije in naj bi bili tisti svetilniki, po katerih naj bi se po papeževem nauku ozirali tudi kristjani našega časa in prostora.


The Times, Oct 04, 1947; pg. 3; Issue 50883; col D
      Sentences Of Istria People's Court "Provocation" By Priest From Our Correspondent.
Category: News
Full Text: Copyright 1947, The Times

Sources:

  • UDK 261.7:265.2(497.1 Lanišće)"1947", Lyceum "France Prešeren", IT-34128 Trieste, Str. di Guardiella 13/1 - https://www.zrs-kp.si/skofija-1400/simcic.doc and https://www.zrs-kp.si/Zaloznistvo/acta/Acta12/simcic.htm
  • New York Times article clipping courtesy of Walter Cramerstetter

Main Menu


This page compliments of Marisa Ciceran and Walter Cramerstetter

Created: Wednesday, March 23, 2005; Last updated: Sunday April 25, 2021
Copyright © 1998 IstriaNet.org, USA